Αρχική » Άλλες Δράσεις » Δυο γενιές του Βαρβακείου συνομιλούν

Τελευταίες ανακοινώσεις

Δυο γενιές του Βαρβακείου συνομιλούν

Δυο γενιές του Βαρβακείου συνομιλούν:

Η γενιά του 1949 συναντά τη γενιά του 2107

Συνομιλία με τον απόφοιτο της Βαρβακείου Σχολής κ. Ευάγγελο Παπαευαγγέλου, χειρουργό, πρώην Διευθυντή του Νοσοκομείου Ερυθρός Σταυρός, που συνοδευόταν από τη σύζυγό του Άννα, είχε το τμήμα Β1, την Τρίτη 9 Μαϊου. Ο κ. Παπαευαγγέλου, που εισήχθη στο Βαρβάκειο το 1949, μίλησε στους μαθητές για όσα του πρόσφερε το σχολείο, αλλά και για όσα πρόσφερε ο ίδιος σε αυτό, κάνοντας μία σύντομη αναφορά στην επαγγελματική του σταδιοδρομία. Στο τέλος της συνάντησης, τέσσερις μαθητές του τμήματος απέδωσαν με εκφραστική ανάγνωση την έκθεση του κ. Παπαευαγγέλου με θέμα «Εντυπώσεις από την επίσκεψιν εις τον κεντρικόν σταθμόν Αγίου Γεωργίου». Το κείμενο αυτό, που γράφτηκε με την αφορμή ενός διαγωνισμού το 1950 μετά από επίσκεψη στον κεντρικό ηλεκτρικό σταθμό Κερατσινίου, προκρίθηκε στα 25 καλύτερα από το σύνολο των 1263 που υποβλήθηκαν και συμπεριλήφθηκε σε ένα φυλλάδιο, το οποίο προλόγισε ο λογοτέχνης Σ. Μυριβήλης.

ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΠΡΟΣΒΑΣΗ – ΧΑΡΤΗΣ

Ραδιοφωνικός Σταθμός ΒΠΓ. Εκπομπή Μάϊου 2022 για τον ρόλο της μουσικής στον κινηματογράφο

Ραδιοφωνικός σταθμός ΒΠΓ-Χριστουγεννιάτικη εκπομπή-21-12-2021