Αρχική » ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΒΠΓ

Τελευταίες ανακοινώσεις

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΒΠΓ

Οι αιτήσεις για τη συμμετοχή στις εξετάσεις εισαγωγής των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α’ γυμνασίου το σχολικό έτος 2021-22 θα πραγματοποιηθούν από 28 Μαΐου έως 17 Ιουνίου 2021.

Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 28 Ιουνίου. Οι προσφερόμενες θέσεις για το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο είναι: 96.

Οι γονείς και κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών μπορούν να υποβάλλουν αίτηση στον σύνδεσμο:

https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-se-protupo-peiramatiko-skholeio, μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης.

Οι ενδιαφερόμενοι δικαιούνται  να δηλώσουν συμμετοχή για εισαγωγή σε ένα πρότυπο και ένα πειραματικό γυμνάσιο, μέσω του παραπάνω συνδέσμου, ταυτόχρονα, ενώ σε περίπτωση επιτυχίας και στα δύο σχολεία ο κηδεμόνας υποχρεούται να δηλώσει την τελική επιλογή της σχολικής μονάδας μέσα σε τρεις εργάσιμες μέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων.

Δείτε το ΦΕΚ για την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα και Πειραματικά εδώ

Μετά τις 18 Ιουνίου θα ανακοινωθούν τα εξεταστικά κέντρα στα οποία θα προσέλθουν οι μαθητές.

ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2020

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ 2020