Αρχική » Εργαστήριο Τεχνολογίας

Εργαστήριο Τεχνολογίας

ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΦΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
Είπαμε να ζήσουμε μια περιπέτεια. Να πάρει ο καθένας τη φαντασία του και να την ταξιδέψει σε κοντινές θάλασσες και σε μακρινούς ωκεανούς. Να βρει έναν φάρο και να εμπνευστεί. Να ζωγραφίσει, να γράψει μια ιστορία, να κατασκευάσει μια μακέτα.
Αυτό είναι το ταξίδι των μαθητών και των μαθητριών μας, της Α τάξης του Βαρβακείου Προτύπου Γυμνασίου. Ελπίζουμε να το απολαύσετε.

Οι καθηγήτριες
Πένυ Παπαδογεώργη
Λη Λυκούδη

ΟΥΡΑΝΟΞΥΣΤΕΣ – ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΑ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Κατά τη διάρκεια του Β’ τετραμήνου 2020-2021, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Γυμνασίου μελέτησαν την κατασκευή και την εξέλιξη των ουρανοξυστών σε όλον τον κόσμο. Επέλεξαν ατομικά έναν συγκεκριμένο ουρανοξύστη και παρουσίασαν στο διαδικτυακό μάθημα, την ιστορία και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Τέλος κατασκεύασαν, με όσα υλικά ήταν διαθέσιμα λόγω καραντίνας, τον συγκεκριμένο ουρανοξύστη.
Η τελική μορφή των παρουσιάσεων και ο τίτλος κάθε ενότητας είναι επιλογή του τμήματος.

Οι εργασίες των μαθητών στο αρχείο :

Η καθηγήτρια

Πένυ Παπαδογεώργη