↑ Επιστροφή σε ΟΜΙΛΟΙ

ΟΜΙΛΟΙ 2017-18

Οι όμιλοι αριστείας και δημιουργικότητας στο ΒΠΓ για το σχολικό έτος 2017-18, ξεκινούν τη λειτουργία τους από την Τρίτη 17-10-2017 σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

ΟΜΙΛΟΣΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣΗΜΕΡΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ
ΙΣΤΟΡΙΑ - «ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ»κ. ΓΚΙΚΑ, κ. ΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗ
ΤΡΙΤΗ
ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ (ΜΟΥΣΙΚΗ, ΧΟΡΟΣ,
ΘΕΑΤΡΟ).
κ. ΛΥΓΟΥΡΓΙΩΤΗ,
κ. ΛΥΜΠΕΡΗΣ
ΤΡΙΤΗ
ΡΗΤΟΡΙΚΗκ. ΛΑΛΙΩΤΟΥ ΤΡΙΤΗ
ΨΗΦΙΑΚΗ ΑΦΗΓΗΣΗ ΣΤΗ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑκ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥΤΡΙΤΗ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ
ΣΚΕΨΗ
κ. ΚΟΝΤΟΠΙΔΗΤΕΤΑΡΤΗ
ΒΙΟΛΟΓΙΑΣκ. ΚΟΥΤΡΑΠΕΜΠΤΗ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗκ. ΛΕΟΝΤΑΡΙΔΟΥΠΕΜΠΤΗ
ΦΥΣΗ, ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑκ. ΘΑΝΟΣΠΕΜΠΤΗ
ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑκ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥΠΕΜΠΤΗ,
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ – ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ – ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Για την ανάπτυξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων και κλίσεων των μαθητών μας, αλλά και μαθητών από τα δημόσια Γυμνάσια της ευρύτερης περιοχής, με απόφαση του Επιστημονικού Εκπαιδευτικού Συμβουλίου (ΕΠ.Ε.Σ.) του Βαρβάκειου Προτύπου Γυμνασίου, προβλέπεται κατά το σχολικό έτος 2017-18 να δημιουργηθούν δέκα (10) Εκπαιδευτικοί Όμιλοι. OMILOI-2017-18. Αυτοί οι Όμιλοι, οι οποίοι θα λειτουργήσουν μία ή δύο φορές  την εβδομάδα, μετά τη λήξη του κανονικού ημερήσιου προγράμματος του σχολείου, αφορούν διάφορους γνωστικούς τομείς και έχουν ως βασικό τους στόχο να αποτελέσουν πυρήνες δημιουργικότητας και αριστείας και να αξιοποιήσουν τις ιδιαίτερες κλίσεις και τα ενδιαφέροντα των συμμετεχόντων μαθητών.
Η εγγραφή των μαθητών στους Ομίλους θα γίνει μετά από αίτηση των γονέων τους στο ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου μας, με τη σύμφωνη γνώμη της Διευθύντριας του Βαρβάκειου Προτύπου Γυμνασίου (για τους δικούς μας μαθητές) ή του/ της Διευθυντή/τριας της σχολικής μονάδας όπου φοιτούν (για τους μαθητές των γειτονικών Γυμνασίων).
Οι Όμιλοι, ανάλογα με το περιεχόμενο και τους στόχους τους, μπορούν να προσφέρονται σε μαθητές μίας ή περισσότερων τάξεων που δεν θα υπερβαίνουν τους 20. Ο κάθε μαθητής μπορεί να συμμετάσχει μόνο σε 1 ή 2 Ομίλους, το ελάχιστο εβδομαδιαίο ωράριο λειτουργίας των οποίων θα είναι 2 και το μέγιστο 4 διδακτικές ώρες.
Για να θεωρηθεί επιτυχής η συμμετοχή ενός μαθητή στον Όμιλο θα πρέπει:
(1) ετησίως να μην απουσιάσει πάνω από 8 διδακτικές ώρες (αν η διάρκεια του προγράμματος είναι 40 ώρες) ή πάνω από 16 διδακτικές ώρες (αν η διάρκεια του προγράμματος είναι 80 ώρες) και
(2) να εκπονήσει τις εργασίες ή να πραγματοποιήσει οποιοδήποτε άλλο έργο τού ανατεθεί από τον/ τους υπεύθυνο/ νους για τον Όμιλο καθηγητή/ές. Οι μαθητές που δεν θα ανταποκριθούν συστηματικά στις παραπάνω υποχρεώσεις χάνουν το δικαίωμα παρακολούθησης των εργασιών του Ομίλου.
Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών του Ομίλου, ο μαθητής θα λάβει πιστοποιητικό επιτυχούς συμμετοχής.
Οι δηλώσεις ενδιαφέροντος θα πρέπει να υποβληθούν στη διεύθυνση του Βαρβάκειου Προτύπου Γυμνασίου από 25/9/2017 έως και 6/10/2017.
Η λειτουργία των Εκπαιδευτικών Ομίλων θα ξεκινήσει τις πρώτες ημέρες του Οκτωβρίου και θα ολοκληρωθεί με το πέρας του σχολικού έτους.
Οι περιλήψεις των προτεινόμενων Εκπαιδευτικών Ομίλων του σχολ. έτους 2017-18 δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Εκ μέρους του ΕΠ.Ε.Σ.
Η Διευθύντρια

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ 2017-18
Για το σχολικό έτος 2017-18 προτείνονται οι όμιλοι που μπορείτε να δείτε πατώντας αριστερό κλικ για άνοιγμα του αρχείου ή δεξί κλικ και «αποθήκευση συνδέσμου ως» για αποθήκευση στο παρακάτω link:
OMILOI-2017-18
ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΟΜΙΛΟ (αριστερό κλικ για άνοιγμα ή δεξιό κλικ και «αποθήκευση συνδέσμου ως» για αποθήκευση:
ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΟΜΙΛΟ