Αρχική » Άλλες Δράσεις » Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο πρόγραμμα Erasmus+ “Shrink Your Ecological Footprint”

Η διάρκεια του προγράμματος θα είναι διετής και αντικείμενό του θα αποτελέσει η ευαισθητοποίηση της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών αλλά και των τοπικών κοινοτήτων, μέσα από ένα κοινό σχέδιο δράσης. Το έργο περιλαμβάνει πέντε διακρατικές συναντήσεις στις χώρες Ισπανία, Πολωνία, Σουηδία, Ελλάδα και Τσεχία, τα έξοδα μετακίνησης των οποίων θα καλυφθούν από το πρόγραμμα. Οι συναντήσεις αυτές θα έχουν διάρκεια 5 ημέρες (Δευτέρα – Παρασκευή), χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες του ταξιδιού, και οι μαθητές/-τριες θα φιλοξενηθούν από οικογένειες παιδιών του σχολείου-διοργανωτή της κάθε συνάντησης. Απαραίτητη προϋπόθεση για συμμετοχή στην παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος αποτελεί η προσφορά φιλοξενίας (διαμονή & διατροφή) σε μαθητές/-τριες των χωρών – εταίρων του προγράμματος κατά τη διακρατική συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας τον Νοέμβριο του 2020.

Στην παιδαγωγική ομάδα θα συμμετέχουν 20 μαθητές και μαθήτριες από τις τάξεις Α’ και Β’ που η επιλογή τους θα γίνει μετά από αξιολόγηση της δήλωσης συμμετοχής και ενδεχομένως και μία προσωπική συνέντευξη.

Οι συναντήσεις της παιδαγωγικής ομάδας θα πραγματοποιούνται κάθε βδομάδα μετά τη λήξη των μαθημάτων, σε μέρα που θα οριστεί στο προσεχές διάστημα.

Για να δηλώσετε συμμετοχή στην παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος, χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Η φόρμα θα είναι ενεργή έως τις 21/09/2019 (23.59 μ.μ.).

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ

Λευκώματα του σχολείου μας