Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Ημέρα μνήμης για την εξέγερση του Πολυτεχνείου

Ημέρα μνήμης για την εξέγερση του Πολυτεχνείου

Στις 17 Νοεμβρίου η σχολική κοινότητα του Βαρβακείου Προτύπου Γυμνασίου θυμήθηκε και τίμησε εκείνες και εκείνους που αντιστάθηκαν στη δικτατορία της 21ης Απριλίου 1967 με μια συνοπτική παρουσίαση των κύριων εξελίξεων στην Ελλάδα από το 1967 μέχρι το 1974, προβολή αποσπασμάτων από το ντοκιμαντέρ του Παντελή Βούλγαρη «Το χρονικό της δικτατορίας 1967-1974», απαγγελίες ποιημάτων του Μανόλη Αναγνωστάκη, καθώς και μια σύντομη συναυλία από τη μουσική ομάδα του σχολείου.

Την εκδήλωση ετοίμασαν και παρουσίασαν οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γ2 με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών

Γ. Ανδρίτσου και Γ. Λυμπέρη

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ