Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Υποβολή αιτήσεων για τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021

Οι γονείς και κηδεμόνες που ενδιαφέρονται τα παιδιά τους να εισαχθούν σε Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο το σχολικό έτος 2020-2021 καλούνται να υποβάλουν αίτηση μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης gov.gr (στην διαδρομή Εκπαίδευση/Εγγραφή σε σχολείο/Εγγραφή σε Πρότυπο / Πειραματικό Σχολείο) από σήμερα, 12 Ιουνίου έως και 20 Ιουνίου 2020. Διευκρινίζεται ότι οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών/-τριών  μπορούν να υποβάλουν αίτηση μόνο σε ένα Πρότυπο Σχολείο και εναλλακτικά εάν το επιθυμούν και σε ένα Πειραματικό. Για τις διαθέσιμες θέσεις στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία παρακαλούμε επισκεφτείτε την ιστοσελίδα αιτήσεων της Δ.Ε.Π.Π.Σ..

Πληροφορίες και είσοδος στην υπηρεσία για υποβολή αίτησης για τις εξετάσεις των Πρότυπων σχολείων: ΕΔΩ.

οδηγίες για μαθητές και γονείς

Ενδεικτικό απαντητικό φύλλο

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ