»

Οκτ 10 2018

Πρόγραμμα ASPnet UNESCO – Πρόσκληση ενδιαφέροντος

ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ                                                            Σχολικό έτος 2018-19

Πρόγραμμα  ASPnet UNESCO

(Δίκτυο Συνεργαζόμενων Σχολείων ASPnet UNESCO)

Το σχολείο μας αποτελεί μέλος του Παγκόσμιου Εκπαιδευτικού Δικτύου Συνεργαζόμενων Σχολείων ASPnet UNESCO (Associated Schools Project Network UNESCO), στο οποίο συμμετέχουν 177 χώρες-μέλη του Οργανισμού και 150 σχολεία από όλη την Ελλάδα.  Στόχος του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των μαθητών στις διαδικασίες δημοσίου διαλόγου και η ανταλλαγή απόψεων πάνω σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, κοινωνικών διακρίσεων, πολιτισμού, περιβάλλοντος και εκπαίδευσης, σύμφωνα με τον Καταστατικό Χάρτη της UNESCO και η ανάληψη σχετικής δράσης.

Tη φετινή χρονιά αντιπροσωπεία μαθητών μας θα συμμετέχει στο 4o Μαθητικό Συμπόσιο AspNet UNESCO των Συνεργαζόμενων Γυμνασίων Αττικής, που θα γίνει στις 15 & 16 Φεβρουαρίου 2019 στο PierceThe American College of Greece. Άλλες διοργανώσεις, στις οποίες η ομάδα μας ενδέχεται να συμμετέχει, είναι η Πανελλήνια Μαθητική Προσομοίωση των Επιτροπών του ΟΗΕ «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη» (Θεσσαλονίκη, Δεκέμβριος 2018), το 2ο Παγκόσμιο Συμπόσιο Πολιτιστικής Κληρονομιάς για Νέους (Ολυμπία, Μάιος 2019) και το Παγκύπριο Συμπόσιο Εταιρικών Σχολείων Ουνέσκο (AspNET) Κύπρου (Κύπρος, Απρίλιος 2019).

• Αριθμός μαθητών: 20 μαθητές από όλες τις τάξεις. Θα προτιμηθούν μαθητές της Β και Γ τάξης.
  • Συναντήσεις: Παρασκευή 13:30 – 15:00
  • Χώρος: Αίθουσα 205
  • Υπεύθυνοι Καθηγητές: Λαλιώτου Ευσταθία, Τριαντοπούλου Θεοδώρα.
  • Καθηγητές Μέντορες: Αναστασόπουλος Ιωάννης, Κατσούλα Ανθή, Κούτρα Αγλαΐα, Μπελογιάννη Μαρία, Μυστακίδου Κυριακή, Ξυπολιά Σοφία.

Οι δηλώσεις ενδιαφέροντος θα πρέπει να υποβληθούν στη Διεύθυνση  από 11/10/2018 έως και 15/10/2018. Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2018.

Τις δηλώσεις-αιτήσεις μπορείτε να βρείτε κάνοντας κλικ εδώ :  Δηλώσεις – Αιτήσεις συμμετοχής