Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Διάκριση μαθήτριας στον ιστ΄ πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «Ελευθέριος Βενιζέλος»

Τελευταίες ανακοινώσεις

Η Άννα Αναστασία Μπούτου, μαθήτρια της Γ ΄τάξης, έλαβε τον 3ο έπαινο στον ΙΣΤ΄ Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα: «Η συμβολή της Ελλάδας στη νίκη κατά τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο».

Το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» προκηρύσσει κάθε χρόνο  από το σχολικό έτος 2002-2003 διαγωνισμό με θέματα σχετικά με τη ζωή, το έργο και την εποχή του Ελευθέριου Βενιζέλου. Απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων.

Με  αφορμή την επέτειο των 100 ετών από τη λήξη του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου, φέτος οι μαθητές εκλήθησαν να αναπτύξουν το θέμα  «Η συμβολή της Ελλάδας στη νίκη κατά τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο» αναφερόμενοι στους πολιτικούς, διπλωματικούς και στρατιωτικούς χειρισμούς της κυβέρνησης Βενιζέλου κατά τη διάρκεια του πολέμου και στη συμβολή της Ελλάδας στη νικηφόρα έκβασή του. Το σχολείο μας διακρίθηκε για τρίτη συνεχή σχολική χρονιά στον εν λόγω διαγωνισμό.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ

Λευκώματα του σχολείου μας