Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Εισαγωγή μαθητών 2021-2022

Τελευταίες ανακοινώσεις

Εισαγωγή μαθητών 2021-2022

Οι αιτήσεις για τη συμμετοχή στις εξετάσεις εισαγωγής των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α’ γυμνασίου το σχολικό έτος 2021-22 θα πραγματοποιηθούν από 28 Μαΐου έως 17 Ιουνίου 2021.

Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα 28 Ιουνίου. Οι προσφερόμενες θέσεις για το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο είναι: 96.

Οι γονείς και κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών μπορούν να υποβάλλουν αίτηση χωρίς αυθεντικοποίηση στον σύνδεσμο:

https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-se-protupo-peiramatiko-skholeio, μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης Δημόσιας Διοίκησης.

Οι ενδιαφερόμενοι δικαιούνται  να δηλώσουν συμμετοχή για εισαγωγή σε ένα πρότυπο και ένα πειραματικό γυμνάσιο, μέσω του παραπάνω συνδέσμου, ταυτόχρονα, ενώ σε περίπτωση επιτυχίας και στα δύο σχολεία ο κηδεμόνας υποχρεούται να δηλώσει την τελική επιλογή της σχολικής μονάδας μέσα σε τρεις εργάσιμες μέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων.

Διευκρίνιση για τη χορήγηση βεβαίωσης ταυτοπροσωπίας ανηλίκου

Σε συνέχεια πολλών ερωτημάτων που αφορούν στην ταυτοπροσωπία ανηλίκου προκειμένου αυτός να συμμετέχει στις εξετάσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα σχολεία σας διευκρινίζουμε ότι εφόσον ο ανήλικος είναι κάτω των 12 ετών μπορεί να χρησιμοποιήσει πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας για την έκδοση του οποίου μπορεί να απευθυνθεί στο Τμήμα Δημοτολογίου του Δήμου, στα Κέντρα εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) ή στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα προσκομίζοντας τα απαιτούμενα κατά περίπτωση δικαιολογητικά.

Διευκρινίζεται ότι η έκδοση της αστυνομικής ταυτότητας είναι υποχρεωτική με τη συμπλήρωση του 12ου έτους της ηλικίας.

Περαιτέρω πληροφορίες και Αναλυτικές οδηγίες μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Δείτε το ΦΕΚ για την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα και Πειραματικά εδώ

Μετά τις 18 Ιουνίου θα ανακοινωθούν τα εξεταστικά κέντρα στα οποία θα προσέλθουν οι μαθητές.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ

Λευκώματα του σχολείου μας