»

Απρ 23 2017

Εισαγωγή Μαθητών στην Α’ Γυμνασίου Σχολ. Έτους 2017-2018

Η εισαγωγή όλων των μαθητών/μαθητριών στην Α΄ τάξη των Πρότυπων Γυμνασίων θα γίνει με γραπτή δοκιμασία, η οποία θα πραγματοποιηθεί σε όλα τα Πρότυπα Γυμνάσια την Τρίτη 20 Ιουνίου 2017.

Με την ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε γνώσεις και δεξιότητες, τις οποίες απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με τη Νεοελληνική Γλώσσα και τα Μαθηματικά.

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών, που ενδιαφέρονται για τη συμμετοχή των παιδιών τους στη γραπτή δοκιμασία για την εισαγωγή στην Α’ τάξη του Βαρβακείου Προτύπου Γυμνασίου, οφείλουν να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση από 28 Απριλίου έως 19 Μαΐου 2017 μέσω σχετικού συνδέσμου που θα αναρτηθεί στον ιστότοπο του σχολείου μας και της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.).

Το ΦΕΚ 1367/B/21-4-2017 ρυθμίζει την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018.