Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » “ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΒΑΡΒΑΚΗ”-Εκδήλωση προς τιμήν του Εθνικού ευεργέτη και ιδρυτή του Σχολείου μας, για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Τελευταίες ανακοινώσεις

Το σχολείο μας συμμετέχοντας στον εορτασμό για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821 και τιμώντας τον εθνικό ευεργέτη και ιδρυτή του Σχολείου μας, Ιωάννη Βαρβάκη, για τη συμβολή του στον εθνικό αγώνα και την παιδεία, διοργάνωσε την διαδικτυακή εκδήλωση “Στα ίχνη του Ιωάννη Βαρβάκη”, την Παρασκευή 16 Απριλίου 2021, 19.00 μ.μ.

Είκοσι επτά μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου, αφού μελέτησαν τις πηγές που τους υπέδειξαν οι καθηγητές/τριες της Ιστορίας, συνέγραψαν τα κείμενα κι έβαλαν τον Ιωάννη Βαρβάκη (1745-1825) να αφηγείται τη ζωή και το έργο του, λίγο πριν το τέλος του στο Λοιμοκαθαρτήριο της Ζακύνθου.

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκε και το ψηφιακό παιχνίδι «Ιωάννης Βαρβάκης 2021», το οποίο δημιούργησαν επτά μαθητές και μαθήτριες  της Β’ Γυμνασίου με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Πληροφορικής. Είναι εμπνευσμένο από το επιτραπέζιο εκπαιδευτικό παιχνίδι «Στα ίχνη του Ιωάννη Βαρβάκη» που αποτελεί δημιουργία μαθητών του Ομίλου Ιστορίας κι έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας.

Το βίντεο από την σχετική εκδήλωση μπορείτε να παρακολουθήσετε από το κανάλι Youtube του σχολείου μας : ΣΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΒΑΡΒΑΚΗ

Για να παίξετε το ψηφιακό παιχνίδι μπορείτε να επισκεφτείτε τη σελίδα του παιχνιδιού στην πλατφόρμα scratch.mit.edu. Η χρήση είναι δωρεάν. Χρειάζεστε σύνδεση στο διαδίκτυο και τον παρακάτω σύνδεσμο: https://scratch.mit.edu/projects/485145118/

Θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστίες σε όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης :  μαθητές, καθηγητές,  προσκεκλημένους.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ

Λευκώματα του σχολείου μας