»

Μαΐ 05 2018

Επίσκεψη των Α και Β τάξεων στην Επίδαυρο

Την Δευτέρα 23 Απριλίου οι μαθητές/τριες των Α και Β τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου και την ευρύτερη περιοχή σε μια μονοήμερη όμορφη επίσκεψη. Ξεκινήσαμε από το σχολείο στις 8.30 και, δύο ώρες αργότερα, οι μαθητές μας βρίσκονταν στον αρχαιολογικό χώρο του Ασκληπιείου Επιδαύρου, την έδρα του θεού Ασκληπιού και σημαντικότερου θεραπευτικού κέντρου όλου του ελληνικού και ρωμαϊκού κόσμου.  Εκεί, εφαρμόσαμε τη μέθοδο της αυτοξενάγησης, δηλαδή όσοι μαθητές  διέθεταν έξυπνο κινητό τηλέφωνο κατέβασαν τη δωρεάν εφαρμογή: EasyGuideApp-Επίδαυρος, η οποία ξεκινά με ένα ηχητικό εισαγωγικό σημείωμα και εν συνεχεία παρουσιάζει επιλογές  για την ξενάγηση στον χώρο. Τους μαθητές που δεν διέθεταν έξυπνο κινητό τηλέφωνο ή επιθυμούσαν περισσότερες πληροφορίες, τους βοήθησαν τα μέλη των πενταμελών, τα οποία ήταν εφοδιασμένα με κείμενα από έγκριτους αρχαιολόγους που αφορούσαν τόσο τα μνημεία του Ασκληπιείου όσο και το αρχαίο θέατρο. Σε όσους είχαν επιπλέον απορίες ή επιθυμούσαν εξειδικευμένες πληροφορίες τέλος, η φιλόλογος κ. Μ. Μπελογιάννη τις παρείχε με μεγάλη προθυμία. Μετά το τέλος της αυτοξενάγησης, τα παιδιά μας έκαναν πικ νικ στο γρασίδι, έτρεξαν, έπαιξαν και χάρηκαν τη φύση. Στη συνέχεια, μετακινηθήκαμε στο λιμανάκι της Π. Επιδαύρου, όπου χαρήκαμε την ηρεμία του χώρου δίπλα στην καταγάλανη θάλασσα. Επιστρέψαμε στο σχολείο λίγο μετά τις 19.00, λίγο κουρασμένοι αλλά και πολύ ενθουσιασμένοι από τις εμπειρίες της ημέρας.

Συνοδοί καθηγητές:  κ.κ. Γελαδάκη, Γιαλλούση, Θάνος, Κούτρα, Λεονταρίδου, Λυμπέρης, Μπελογιάννη, Μυστακίδου, Σωτηρίου, Τριαντοπούλου, Τσιάτσιος

Στιγμιότυπα από την επίσκεψη