»

Δεκ 03 2019

Οι μαθητές του Βαρβακείου Προτύπου Γυμνασίου στην Ισπανία με το πρόγραμμα Erasmus + προσπαθούν να μειώσουν το οικολογικό τους αποτύπωμα

Πέντε μαθητές και δυο καθηγητές του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus+ “Shrink your Ecological Footprint” παρακολούθησαν τις εργασίες της πρώτης διακρατικής συνάντησης που πραγματοποιήθηκε στο Tietar της Ισπανίας το διάστημα 25/11 -29/11 2019 και διοργανώθηκε από το I.E.S.O. Gabriel Garcia Marquez, σχολείο – συντονιστή του προγράμματος. Οι Έλληνες μαθητές συμμετείχαν σε κοινές δραστηριότητες με μαθητές από τα εταιρικά σχολεία της Ισπανίας, Πολωνίας, Τσεχίας και Σουηδίας , εστιασμένες κυρίως στον τρόπο μόνωσης των κτιρίων με οικολογικούς τρόπους. Φιλοξενήθηκαν από οικογένειες των Ισπανών συμμαθητών τους και γνώρισαν τις ομορφιές και τις γεύσεις της περιοχής. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε άριστο κλίμα συνεργασίας και μαθητές και καθηγητές επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Το πρόγραμμα έχει σκοπό την ενίσχυσης της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών μέσα από συνεργατικές δράσεις για την αναχαίτιση της κλιματικής αλλαγής και περιλαμβάνει συνολικά 5 διακρατικές συναντήσεις για τα σχολικά έτη 2019-20 και 2020-21.