Αρχική » ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ » “Exercise is Medicine – Η άσκηση είναι φάρμακο”

“Exercise is Medicine – Η άσκηση είναι φάρμακο”

Στο πλαίσιο της διεθνούς δράσης “Exercise is Medicine – Η άσκηση είναι φάρμακο” δημιουργήθηκε το εκπαιδευτικό βίντεο “ΚΛΕΨΑΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ! – ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΑΘΛΕΙΤΑΙ” σε συνεργασία του Εργαστηρίου Φυσιολογίας της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ και του Ινστιτούτου Εφαρμοσμένης Φυσιολογίας και Άσκησης στην Ιατρική (ΙΕΦΑΙ) με το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο. Ο στόχος της βιντεο-δράσης είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των νέων όσο αφορά τα οφέλη της άσκησης στην υγεία μας.Το συγκεκριμένο βίντεο έχει χρησιμοποιηθεί σε ιατρικά συνέδρια σαν παράδειγμα ευαισθητοποίησης των μαθητών στη σημασία της άσκησης στη ζωή μας και αποτελεί μέρος του εγκεκριμένου προγράμματος από το ΙΕΠ  ‘Η Άσκηση είναι Φάρμακο’.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής: Καλλιρρόη Νταλαχάνη. Σενάριο – Σκηνοθεσία: Φλώρα Ζαράνη, Δρ. Βιολογίας Ιατρική σχολή, ΕΚΠΑ.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ

Λευκώματα του σχολείου μας