Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Προκήρυξη κενής θέσης για τη Β΄ Γυμνασίου (Ανακοινοποίηση)

Τελευταίες ανακοινώσεις

Προκήρυξη κενής θέσης για τη Β΄ Γυμνασίου (Ανακοινοποίηση)

Το ΕΠΕΣ του Βαρβακείου Προτύπου Γυμνασίου προκηρύσσει μία κενή θέση για τη Β΄ Γυμνασίου. Για την πλήρωσή της, θα διεξαχθούν γραπτές εξετάσεις στη Νεοελληνική Γλώσσα και τα Μαθηματικά, την Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου. Οι εξετάσεις θα γίνουν στο χώρο του Σχολείου και η είσοδος των υποψηφίων θα γίνει από την οδό Χλόης.

Ώρα προσέλευσης των υποψηφίων 9.00. Ώρα έναρξης των εξετάσεων 9.30. Υποβολή Αιτήσεων: μέχρι την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 13.00.

Η διάρκεια της εξέτασης είναι 150΄. Το σύνολο των ερωτήσεων είναι 50: 25 για την κατανόηση κειμένου της Ελληνικής Γλώσσας και 25 για τα Μαθηματικά. Όλες οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής. Σε κάθε ερώτηση δίνονται 4 πιθανές απαντήσεις, από τις οποίες οι υποψήφιοι/ες καλούνται να επιλέξουν τη σωστή.

Οι υποψήφιοι/ες για την εισαγωγή, αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν στην κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και τα Μαθηματικά, κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στην Α Γυμνασίου.

Πιο συγκεκριμένα επισυνάπτεται η εν λόγω ύλη :

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες θα πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση στην οποία να αναφέρεται : Παρακαλώ να δεχθείτε τη συμμετοχή του παιδιού μου/μαθητής/τριας <Ονοματεπώνυμο μαθητή/τριας> στη διαδικασία εισαγωγής για την Β΄ τάξη του Βαρβακείου Πρότυπου Γυμνασίου. Η αίτηση μπορεί να γίνει : Α) Δια ζώσης στο χώρο του Σχολείου, ώρες 09.00 – 12.00, με προσωπική παρουσία των δυο γονέων/κηδεμόνων,  άλλως η αίτηση συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του απόντος, ότι συναινεί στην συμμετοχή του τέκνου του στη διαδικασία και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, ή Β) ηλεκτρονικά στην διεύθυνση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του Σχoλείου (gpeiravar@sch.gr). Σε αυτή την περίπτωση ο αριθμός πρωτοκόλλου αποστέλλεται ηλεκτρονικά. Στην περίπτωση που η αίτηση κατατίθεται ηλεκτρονικά θα πρέπει να επισυναφτούν υπεύθυνες δηλώσεις και των δυο γονέων/κηδεμόνων από το gov.gr. Κατά την είσοδό τους στη σχολική μονάδα, οι υποψήφιοι/ες επιδεικνύουν δελτίο ταυτότητας ή αποδεικτικό ταυτοπροσωπίας. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν μέσω της ιστοσελίδας και όχι τηλεφωνικά.

ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΠΡΟΣΒΑΣΗ – ΧΑΡΤΗΣ

Ραδιοφωνικός Σταθμός ΒΠΓ. Εκπομπή Μάϊου 2022 για τον ρόλο της μουσικής στον κινηματογράφο

Ραδιοφωνικός σταθμός ΒΠΓ-Χριστουγεννιάτικη εκπομπή-21-12-2021