»

Οκτ 14 2018

1η Διδακτική επίσκεψη ΒΠΓ-9 Οκτωβρίου 2018

Την Τρίτη 09-10-2018 οργανώθηκε και υλοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη όλων των τμημάτων του ΒΠΓ.

Α τάξη: Οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα) και τα εκπαιδευτικά προγράμματα Δρω (Αδριανού 94, Πλάκα) στο πλαίσιο διαθεματικής συνεργασίας  των μαθημάτων της Αρχαίας Ιστορίας και της Οικιακής Οικονομίας.
Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στο έγγραφο :Διδακτική επίσκεψη: Α τάξη
Β Τάξη: Από τη Β΄ τάξη, τα τμήματα Β1 και Β4 επισκέφθηκαν το ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΣΑΠ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ενώ τα τμήματα Β2 και Β3 το Βιοτεχνικό Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο.
Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στο έγγραφο : Διδακτική επίσκεψη : Β Τάξη
Γ Τάξη: Η Γ’ τάξη του σχολείου μας, επισκέφθηκε το  Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών ( ΕΑΑ ), στο  ΘΗΣΕΙΟΛόφους Νυμφών ( στο Μουσείο Αστρονομίας – Αστροφυσικής ) και Πνύκας ( στο παλαιό Αστεροσκοπείο με το ιστορικό ερευνητικό τηλεσκόπιο) , από τις 9.30 έως και τις   11.00 το πρωί.
Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στο έγγραφο : Διδακτική επίσκεψη : Γ Τάξη