»

Απρ 19 2019

Το Βαρβάκειο Γυμνάσιο στο Μαθη(μα)τικό συμπόσιο

ΤΟ ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΟ ΜΑΘΗ(ΜΑ)ΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ:

«Μια Γιορτή για τα Μαθηματικά»

Οι μαθήτριες και μαθητές  του Α2 τμήματος συμμετείχαν το Σάββατο 13/4 στο Μαθη(μα)τικό Συμπόσιο με τίτλο «Μια γιορτή για τα μαθηματικά» που διοργάνωσαν οι ΣΕΕ των 6 ΠεΚΕΣ της Αττικής. Και ήταν πραγματικά μια γιορτή: προ(σ)κάλεσαν τους μαθητές από τα άλλα σχολεία να παίξουν και βρουν τους αλγόριθμους στα  δυο μαθηματικά παιχνίδια που παρουσίασαν (α) Οι Πύργοι του Hanoi και (β) Hobbits & Orcs, ενεπλάκησαν στις δράσεις των άλλων σχολείων, προβληματίστηκαν, διασκέδασαν.

Συμμετείχαν οι: Αλεξάδρα Μάγια, Κωνσταντίνος Καρεκλάς, Γιώργος Κυρίτσης, Λουκάς Μαράντζας, Κωνσταντίνος Λίτος, Παύλος Μουστάκης, Γιώργος Κασπίρης , Χριστίνα Κορδέλη, Δέσποινα Κωνσταντοπούλου, Γιώργος Κανελλόπουλος, Χρήστος Μυτακίδης, Κυριάκος Κουρκουλής, Στέφανος Μπακογιάννης και Μάγδα Κοντολάτη.