»

Αυγ 31 2020

Μια αλλιώτικη αποφοίτηση

Κάθε χρόνο αποχαιρετούμε τους αγαπημένους μας μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου με μια τελετή αποφοίτησης που σηματοδοτεί το τέλος της υποχρεωτικής εννεάχρονης εκπαίδευσής τους και την αρχή μιας διαδρομής ξεχωριστής για τον καθένα με οδηγό τα όνειρά του.  Σε αυτή την τελετή είμαστε όλοι μαζί: μαθητές, καθηγητές, γονείς. Φιλιά, γέλια, δάκρυα, αγκαλιές, τραγούδι, χορός, φαγητό, μοίρασμα, αγγίγματα, υποσχέσεις, ευχές …

Οι πρωτόγνωρες συνθήκες που βιώσαμε, λόγω της πανδημίας του COVID-19 και τα έκτακτα μέτρα που επιβλήθηκαν, επηρέασαν τον προγραμματισμό του σχολείου και στέρησαν από όλους μας την πολυπόθητη τελετή αποφοίτησης της Γ’ Γυμνασίου.

Η τεχνολογία δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη ζωντανή επαφή, ωστόσο μπορεί να χαρίσει αναμνήσεις. Ιδού, λοιπόν, μια «ψηφιακή αποφοίτηση» με στιγμές μοναδικές που συνέλαβε ο φωτογραφικός φακός και σκέψεις που αποτύπωσαν οι μαθητές για να τις μοιραστούν με τους συμμαθητές τους.

Η ψηφιακή αφίσα του Γ1

Η ψηφιακή αφίσα του Γ2