»

Μαΐ 07 2018

Εκδήλωση για την εθελοντική προσφορά μυελού των οστών

Το Σάββατο 5 Μαΐου 2018 το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση: «Εθελοντισμός-Σχολείο-Κοινωνία» που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σταθμού του μετρό «Σύνταγμα». Στόχος της δράσης ήταν οι μαθητές να ευαισθητοποιήσουν το κοινό σχετικά με την εθελοντική προσφορά μυελού των οστών. Στην έκθεση ζωγραφικής που έγινε στο χώρο, η μαθήτρια του τμήματος Γ1, του ΒΠΓ, Αντωνιάδη Κατερίνα απέσπασε με το παραπάνω εικονιζόμενο έργο της το 1ο βραβείο.

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτριά μας και σε όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης από το σχολείο μας.

Αφίσα πρόσκλησης :

Ραδιοφωνική εκπομπή Βαρβακείου Προτύπου Γυμνάσιου για τον μυελό των οστών :

Παραθέτουμε επίσης μια παραγωγή του Μουσικού Εργαστηρίου του ΒΠΓ (υπεύθυνος καθηγητής Γιάννης Γ. Λυμπέρης) για τον μυελό των οστών.Τα κείμενα φρόντισαν οι καθηγητές/τριες Γιάννης Αναστασόπουλος, Έλενα Γκίκα, Αίγλη Κούτρα καθώς και μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης . Πρόκειται για μία διαφωτιστική συζήτηση γύρω από το σοβαρό αυτό ζήτημα, που πραγματοποιούν μαθητές και μαθήτριες από την Α και Β τάξη σε πολύ ενδιαφέροντες ρόλους: