Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Λειτουργία ομίλων 2018-19

Τελευταίες ανακοινώσεις

Λειτουργία ομίλων 2018-19

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2018-19

Για την ανάπτυξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων και κλίσεων των μαθητών μας, αλλά και μαθητών από τα δημόσια Γυμνάσια της ευρύτερης περιοχής, με απόφαση του Επιστημονικού Εκπαιδευτικού Συμβουλίου (ΕΠ.Ε.Σ.) του Βαρβάκειου Πρότυπου Γυμνασίου, προβλέπεται κατά το σχολικό έτος 2018-19 να δημιουργηθούν ένδεκα (11) Εκπαιδευτικοί Όμιλοι. Αυτοί οι Όμιλοι, οι οποίοι θα λειτουργήσουν μία ή δύο φορές φορά την εβδομάδα μετά τη λήξη του κανονικού ημερήσιου προγράμματος του σχολείου,  αφορούν διάφορους γνωστικούς τομείς και έχουν ως βασικό τους στόχο να αποτελέσουν πυρήνες δημιουργικότητας και αριστείας και να αξιοποιήσουν τις ιδιαίτερες κλίσεις και τα ενδιαφέροντα των συμμετεχόντων μαθητών.

Η εγγραφή των μαθητών στους Ομίλους θα γίνει μετά από αίτηση των γονέων τους στο ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου μας, με τη σύμφωνη γνώμη της Διευθύντριας του Βαρβάκειου Πρότυπου Γυμνασίου (για τους δικούς μας μαθητές) ή του/ της Διευθυντή/ τριας της σχολικής μονάδας όπου φοιτούν (για τους μαθητές των γειτονικών Γυμνασίων).

Οι Όμιλοι, ανάλογα με το περιεχόμενο και τους στόχους τους, μπορούν να προσφέρονται σε μαθητές μίας ή περισσότερων τάξεων που σε καμία περίπτωση δεν θα υπερβαίνουν τους 20. Ο κάθε μαθητής μπορεί να συμμετάσχει μόνο σε 1 ή 2 Ομίλους, το ελάχιστο εβδομαδιαίο ωράριο λειτουργίας των οποίων θα είναι 2 και το μέγιστο 4 διδακτικές ώρες.

Για να θεωρηθεί επιτυχής η συμμετοχή ενός μαθητή στον Όμιλο θα πρέπει: (1) ετησίως να μην απουσιάσει πάνω από 8 διδακτικές ώρες (αν η διάρκεια του προγράμματος είναι 40 ώρες) ή πάνω από 16 διδακτικές ώρες (αν η διάρκεια του προγράμματος είναι 80 ώρες) και (2) να εκπονήσει τις εργασίες ή να πραγματοποιήσει οποιοδήποτε άλλο έργο τού ανατεθεί από τον/τους  υπεύθυνο/ους για τον Όμιλο καθηγητή/ές. Οι μαθητές που δεν θα ανταποκριθούν συστηματικά στις παραπάνω υποχρεώσεις χάνουν το δικαίωμα  συνέχισης της παρακολούθησης των εργασιών του Ομίλου. Μετά τη λήξη των εργασιών του Ομίλου, ο κάθε μαθητής θα λάβει πιστοποιητικό επιτυχούς συμμετοχής.

Οι δηλώσεις ενδιαφέροντος θα πρέπει να υποβληθούν στη διεύθυνση του Βαρβάκειου Προτύπου Γυμνασίου από 12/10/2018 έως 19/10/2018 και  η λειτουργία των Ομίλων θα ξεκινήσει αμέσως μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία επιλογής των μαθητών.

Τις περιλήψεις των προτεινόμενων Εκπαιδευτικών Ομίλων του σχολ. έτους 2018-19 μπορείτε να δείτε εδώ ΠΕΡΙΛΗΨΕΙΣ ΟΜΙΛΩΝ 2018-19

ενώ την σχετική αίτηση εδώ : ΑΙΤΗΣΗ_ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Εκ μέρους του ΕΠ.Ε.Σ.