Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Γιορτή και παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Γιορτή και παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Το ΒΠΓ γιορτάζει την 28η Οκτωβρίου (27-10-2021) και παρελαύνει (28-10-2021) εν μέσω της πανδημίας Covid-19.

Τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα λόγω της πανδημίας, το ΒΠΓ απέδωσε την επιβαλλόμενη τιμή στο Αλβανικό έπος του 1940. Συγκεκριμένα : Η καθιερωμένη εορτή δεν έγινε στην αίθουσα τελετών του σχολείου και παρουσία γονέων και εκπροσώπων των Αρχών, αλλά σε κάθε τμήμα – αίθουσα ξεχωριστά.

Α. Γιορτή για την 28 Οκτωβρίου : Η γιορτή περιελάμβανε δύο μέρη : α) Προβολή παρουσίασης με το χρονικό των γεγονότων και μικρή σπουδή στο “Άξιον Εστί” των Οδυσσέα Ελύτη-Μίκη Θεοδωράκη, με παράλληλες αφηγήσεις τριών μαθητών από κάθε τμήμα β) Προσωπικές μαρτυρίες μαθητών μας από αφηγήσεις και βιώματα των παππούδων και συγγενών τους από την εποχή του 1940. Ειδικά στο μέρος αυτό της γιορτής, η συμμετοχή των μαθητών μας υπήρξε μαζική και συγκινητική. Το σχεδιασμό και συντονισμό της εορτής επιμελήθηκαν οι συνάδελφοι κ.κ. Λαλιώτου, Παπανικολάου, Τριαντοπούλου.

Μετά το πέρας της Εορτής, ακολούθησε η καθιερωμένη τελετή παράδοσης- παραλαβής της σημαίας του Σχολείου στον/στην σημαιοφόρο και τους παραστάτες.

Β. Δοξολογία και Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Αντιπροσωπεία μαθητών μας συνοδευόμενη από τον υποδιευθυντή του Σχολείου μας κ. Αναστασόπουλο, παρέστη στη δοξολογία στο ναό Αγίου Δημητρίου Ψυχικού.

Στη συνέχεια ακολούθησε η επίσης καθιερωμένη παρέλαση τμήματος μαθητών μας από τη Γ Γυμνασίου, συνοδευόμενο από τις καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής κ.κ. Μπόντου και Νταλαχάνη.

EDUPASS

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ