»

Μαΐ 16 2018

Διάκριση μαθητών στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής 2017-18 (επικαιροποίηση 16-5-2018)

1. Α φάση

Οι μαθητές του Ομίλου «Εισαγωγή στον προγραμματισμό και την αλγοριθμική σκέψη» Κώστας Αλέξανδρος (Γ2), Σιάτρα Σοφία (Γ3), Σπυρόπουλος Νικόλαος (Γ4), Ταβουλάρης Παναγιώτης (Γ4) και Τριανταφυλλάκης Γεώργιος (Γ4) προκρίθηκαν από την Α’ στην Β΄ φάση του 30ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής (ΠΔΠ) ο οποίος διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΕΠΥ) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Οι μαθητές διαγωνίστηκαν ατομικά αναπτύσσοντας C++ πρόγραμμα το οποίο επιλύει υπολογιστικό πρόβλημα με θέμα «Ο υπολογιστής των Αντικυθήρων».

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής απευθύνεται σε μαθητές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, διεξάγεται σε τρεις διαγωνιστικές φάσεις και καταλήγει στην δημιουργία των εθνικών ομάδων που εκπροσωπούν την χώρα μας στους διεθνείς διαγωνισμούς Πληροφορικής.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την επιτυχία τους!

2. Β Φάση

Σε συνέχεια του προηγούμενου διαγωνισμού, οι ως άνω μαθητές συνεχίζοντας στη Β φάση προκρίθηκαν όλοι και είναι ανάμεσα στους συνολικά 38 μαθητές Γυμνασίου που πανελλαδικά θα συμμετάσχουν στην Γ’ φάση (τελική), καταλαμβάνοντας αντίστοιχα τις ακόλουθες θέσεις :

Κώστας Αλέξανδρος (Γ2), 2η Θέση

Σιάτρα Σοφία (Γ3), 4η Θέση

Σπυρόπουλος Νικόλαος (Γ4), 5η Θέση

Ταβουλάρης Παναγιώτης (Γ4), 8η Θέση

Τριανταφυλλάκης Γεώργιος (Γ4), 9η Θέση.

Στην Γ’ φάση του διαγωνισμού Πληροφορικής, οι μαθητές διαγωνίζονται σε κοινά θέματα με τους μαθητές Λυκείου και καθορίζεται η ομάδα που θα συμμετάσχει στο προπαρασκευαστικό camp. Από αυτό θα προκύψει η τελική σύνθεση των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής οι οποίες θα εκπροσωπήσουν την χώρα μας στην Βαλκανιάδα και Ολυμπιάδα Πληροφορικής 2018.

3. Γ Φάση

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της Γ’ διαγωνιστικής φάσης.που ανακοινώθηκαν την 9-4-2018 από την επιστημονική επιτροπή του 30ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής , οι μαθητές :

Κώστας Αλέξανδρος (Γ2),

Σπυρόπουλος Νικόλαος (Γ4)

είναι ανάμεσα στους εννέα (9) συνολικά επιτυχόντες μαθητές Γυμνασίου οι οποίοι προκρίθηκαν για να συμμετάσχουν στο CAMP προετοιμασίας για την συγκρότηση των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στις Διεθνείς διοργανώσεις.

Αναλυτικότερα, ο μαθητής Κώστας Αλέξανδρος κατέλαβε την 4η θέση πανελλαδικά ανάμεσα στους μαθητές Γυμνασίου

και ο μαθητής Σπυρόπουλος Νικόλαος κατέλαβε την 8η θέση στην ίδια κατηγορία.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που συμμετείχαν στην Γ’ φάση.

Ευχόμαστε στους επιτυχόντες κάθε περαιτέρω επιτυχία!

4. Αποτελέσματα CAMP Επιλογής για τις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής 2018

Οι μαθητές Κώστας Γεώργιος-Αλέξανδρος (Γ2) και Σπυρόπουλος Νικόλας (Γ4), οι οποίοι συμμετείχαν και διαγωνίστηκαν στο Camp Επιλογής των μελών των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής 2018, σύμφωνα με τα τελικά αποτελέσματα του 30ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής κατέλαβαν τις ακόλουθες θέσεις:

Κώστας Γεώργιος-Αλέξανδρος: 5η θέση πανελλαδικά (1ο αναπληρωματικό μέλος της Εθνικής Ομάδας Νέων).

Σπυρόπουλος Νικόλας: 9η θέση πανελλαδικά.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την συνεχή προσπάθειά τους σε όλες τις φάσεις του Διαγωνισμού και για την τόσο ξεχωριστή διάκριση που πέτυχαν!