»

Φεβ 28 2020

Διάκριση μαθητριών μας στον Β’  Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας»

Η πενταμελής ομάδα του Ομίλου Ρητορικής του σχολείου μας «Μαθήτριες εν δράσει» έλαβε μέρος στον Β’  Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας» (προσομοίωση του συστήματος απονομής Δικαιοσύνης, προσαρμοσμένου σε επίπεδο Γυμνασίου και Λυκείου).

Στον προκριματικό γύρο της Αθήνας (22-23/02/2020), οι «Μαθήτριες εν δράσει» κατέλαβαν την πρώτη θέση και προκρίθηκαν στον Τελικό, στον οποίο θα διαγωνιστούν οι καλύτερες ομάδες από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, και ο οποίος θα διεξαχθεί στην Αθήνα (7-8/03/2020) στα CGS (Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα).

Δύο από τις μαθήτριες της ομάδας απέσπασαν 4 «Βραβεία Ρητορείας», ως οι καλύτερες ομιλήτριες στους 3 γύρους των προκριματικών.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας.

Mε ανακοίνωσή της (28/02/2020), η οργανωτική επιτροπή προχώρησε σε «αναβολή του Τελικού για προληπτικούς λόγους μέχρι νεωτέρας, γιατί θέτει ως πρώτη προτεραιότητα τη διασφάλιση της υγείας των παιδιών».