»

Δεκ 18 2018

Διαβάζω για τους άλλους

Οι μαθητές της Β Γυμνασίου ενημερώνονται για τις δράσεις του «Διαβάζω για τους άλλους»

Συνάντηση με τους εκπροσώπους του μη κερδοσκοπικού οργανισμού «Διαβάζω για τους άλλους» Θεόδωρο Τσάτσο, Ειρήνη Αργυρού και Ελένη Καραβοκύρη, είχαν οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, τη Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.  Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες εθελοντικής προσφοράς σε τυφλούς και όσους εντάσσονται στην γενικότερη κατηγορία των  έντυπο-ανάπηρων μέσα από  δράσεις που αφορούν:

• ηχογραφήσεις λογοτεχνικών και επιστημονικών βιβλίων,
  • διοργανώσεις αναγνώσεων σε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες, όπως ηλικιωμένους σε γηροκομεία,  παιδάκια που διαμένουν σε ιδρύματα παιδικής προστασίας, αναλφάβητους στις φυλακές.
  • την εκπαίδευση μαθητών σχολείων προκειμένου να αφηγηθούν λαϊκά παραμύθια  σε ηλικιωμένους (Διαγενεακές Δράσεις).

Ο οργανισμός «Διαβάζω για τους άλλους» ιδρύθηκε το 2015,  αριθμεί  περίπου 3.000 εθελοντές και αυτή τη στιγμή λειτουργεί σε τρεις πόλεις, Αθήνα, Χανιά και Ηράκλειο Κρήτης.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γκίκα Έλενα, Τριαντοπούλου Θεοδώρα