Αρχική » Άλλες Δράσεις » Δεντροφύτευση στο Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο στο πλαίσιο του Erasmus+

Δεντροφύτευση στο Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο στο πλαίσιο του Erasmus+

“Πρασινίζουμε το σχολείο μας – βοηθάμε τον πλανήτη”

Την Κυριακή 23/02/2020 πραγματοποιήθηκε δράση δεντροφύτευσης στο Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Shrink Your Ecological Footprint”, το οποίο έχει σκοπό την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών για την αναχαίτιση της κλιματικής αλλαγής.

Στη δράση, που έγινε σε συνεργασία με τον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού, συμμετείχαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα, οι γονείς των μαθητών, η αντιδήμαρχος Πρασίνου κα Ελ. Ζέππου Χαρλαύτη και η Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Ψυχικού κα. Φαίνη Χατζηαθανασιάδη, καθώς και ο κ. Φωτιάδης, Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δ.Ε. του Δήμου.

Είχε προηγηθεί επικοινωνία του σχολείου με την Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου, η οποία μερίμνησε για την προετοιμασία των χώρων φύτευσης και τη διάθεση φυτών κατάλληλων για το χώρο και τις ιδιαίτερες συνθήκες του. Τα παρτέρια του σχολείου γέμισαν με δέντρα και θαμνώδη φυτά ενώ ο καιρός στάθηκε σύμμαχος στην όλη προσπάθεια.

Μετά την ολοκλήρωση της φύτευσης προσφέρθηκαν αλμυρές και γλυκές λιχουδιές , ανταμείβοντας μικρούς και μεγάλους για την σκληρή τους προσπάθεια.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ – ΧΑΡΤΗΣ

Λευκώματα του σχολείου μας