»

Μαΐ 14 2019

Διάκριση μαθητών μας στους Γ’ Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Γυμνασίων «Ρήσεις & Αντι-ρήσεις»

Μαθητές του Ομίλου Ρητορικής έλαβαν μέρος στους. Γ’ Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Γυμνασίων «Ρήσεις & Αντι-ρήσεις»  που πραγματοποιήθηκαν  στις 6 και 7 Απριλίου 2019, στο 5ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου. Στη διοργάνωση συμμετείχαν 300 περίπου μαθητές από 28 σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά, εντός και εκτός Αττικής.

Η Ηλέκτρα Πλακίτση, η Κατιάννα Φίλιου και ο Παναγιώτης Χρόνης απέσπασαν βραβείο για την εξαιρετική επίδοσή τους στο αγώνισμα των Διττών Λόγων, καταλαμβάνοντας την 4η, 5η και 9η θέση, αντίστοιχα.

Η ομάδα «Ρήτορες εν δράσει», με την οποία η Ηλέκτρα Πλακίτση συμμετείχε στο αγώνισμα των Διττών Λόγων (σημειωτέον ότι οι ομάδες επιχειρηματολογίας των Διττών Λόγων ήταν μεικτές, δηλαδή αποτελούνταν από μαθητές διαφορετικών σχολείων) κατέκτησε την 2η θέση, για την οποία και απέσπασε έπαινο.

Η Ίλυα Κότσιανου διακρίθηκε ως η 8η καλύτερη ομιλήτρια στο ρητορικό αγώνισμα του Αυθόρμητου Λόγου.

Η Σοφία Χατζηευθυμιάδη κατέλαβε τη 14η θέση στο ρητορικό αγώνισμα της Εκφραστικής Ανάγνωσης.