»

Απρ 10 2019

2οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης«Μαθητές Αγορητές»

Οκτώ μαθητές του Ομίλου Ρητορικής έλαβαν μέρος στους 2ους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης «Μαθητές Αγορητές» που διεξήχθησαν στις 02 και 03/03/2019, στη Θεσσαλονίκη.

Πρόκειται για αγώνες επιχειρηματολογίας στην ελληνική γλώσσα, οι οποίοι απευθύνονται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.

Στους Αγώνες συμμετείχαν εκατόν εξήντα δύο μαθητές από Γυμνάσια και Λύκεια της Ελλάδας και της Κύπρου.

Σύμφωνα με τον αριθμό των νικών και τη βαθμολογία που συγκέντρωσε, η ομάδα μας «Βαρβάκειο 1» κατέλαβε τη 2η θέση και προκρίθηκε στους ημιτελικούς αγώνες, όπου κλήθηκε να αντιμετωπίσει μικτή ομάδα μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου.

Επιπλέον, η μαθήτρια Πλακίτση Ηλέκτρα βραβεύτηκε ως η 4η καλύτερη ομιλήτρια, σε επίπεδο Γυμνασίου, σύμφωνα με τις ατομικές βαθμολογίες που έλαβαν οι αγορητές στους 4 προκριματικούς αγώνες του Σαββάτου.

Παράλληλα, στους 4 προκριματικούς γύρους οι ομάδες βαθμολογούνταν για την ομαδικότητά τους. Η 2η ομάδα μας «Βαρβάκειο 2», η οποία στελεχώθηκε με ένα ακόμη μέλος από άλλο σχολείο, κατέλαβε την 7η θέση.

Ε. Λαλιώτου