»

Απρ 20 2018

Διάκριση μαθητών μας στο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι (επικαιροποίηση 20-4-2018)

1. Α Φάση

Στο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Περιφερειακής Ενότητας Βορείου Τομέα Αθηνών 2018, που διεξήχθη στις 4 Μαρτίου 2018 στο ΄΄ΜALL΄΄ Αμαρουσίου Αττικής, το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο, συμμετείχε με τις εξής δύο ομάδες:

Α’ ΟΜΑΔΑ:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΚΟΥΤΗΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ  ΨΑΘΑΚΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΚΟΛΥΒΑΣ
ΑΡΙΑΔΝΗ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ
ΚΩΝ/ΝΟΣ  ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Β΄ ΟΜΑΔΑ:

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΦΩΤΙΑΔΗΣ
ΛΑΜΠΡΟΣ ΤΕΓΟΣ
ΘΕΟΔΩΡΟΣ  ΚΑΚΚΟΣ
ΦΟΙΒΗ  ΔΑΝΙΚΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΑΣ

Οι ομάδες αυτές κατέκτησαν την 1η και 2η θέση αντιστοίχως και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, που θα γίνει και πάλι στο ΄΄ΜALL΄΄, το Σάββατο 10 Μαρτίου 2018.

Επίσης στο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Περιφερειακής Ενότητας Βορείου Τομέα Αθηνών 2018, που διεξήχθη στις 3 Μαρτίου 2018 στο ΄΄ΜALL΄΄, διακρίθηκαν από την Β’ Γυμνασίου οι μαθητές Παναγιώτης-Αντώνιος Γκούτης και Παναγιώτης Κολυβάς Δημητρακαράκος, οι οποίοι κατέλαβαν στην 1η και 3η θέση αντιστοίχως, καθώς και από την Γ΄ Γυμνασίου ο μαθητής Φίλιππος Φωτιάδης  (2η θέση).

2. Β Φάση

Σε συνέχεια των προηγουμένων στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αττικής 2018 που διεξήχθη την 10 Μαρτίου 2018 στο ΄΄ΜALL΄΄ Αμαρουσίου Αττικής, το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο, με τις  Α και  Β ομάδες σκακιού, κατέκτησε την 3η και 11η θέση αντίστοιχα, μεταξύ των 20 Σχολικών Ομάδων Γυμνασίων Αττικής που είχαν προκριθεί και συμμετείχαν.

Η ομάδα Α προκρίθηκε στην τελική φάση και θα λάβει μέρος στο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Μαθητών-Μαθητριών 2018 στις 31-2/4/2018.
 Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες του σχολείου μας γι αυτήν την δύσκολη αναμέτρηση!
3. Γ Φάση

Η ομάδα Α του σχολείου μας, που προκρίθηκε ως 3η στο 16ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αττικής 2018, έλαβε μέρος στην τελική φάση, στο 16ο  Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Μαθητών-Μαθητριών 2018 στις 31/3-2/4/2017 στο Περιστέρι και κατέλαβε την 6η θέση μεταξύ των 17 σχολείων  που προκρίθηκαν στον τελικό γύρο Πανελλαδικά.

Η ομάδα Β του σχολείου μας, έλαβε μέρος και αυτή στην τελική φάση και κατέλαβε την 16η θέση Πανελλαδικά.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας για αυτήν την επιτυχία τους και για την προσπάθειά τους, σε αυτό το τόσο δύσκολο και απαιτητικό αγώνα σκακιού!