Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Επιτυχίες του ΒΠΓ στο Διαγωνισμό Μαθηματικών 2017-18 της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Τελευταίες ανακοινώσεις

1. Α φάση – Διαγωνισμός “Θαλής”

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, 8 μαθητές/τριες από τη Β τάξη και 9 μαθητές/τριες από τη Γ τάξη του Βαρβακείου Προτύπου Γυμνασίου (σε σύνολο μαθητικού δυναμικού 96+96=192) πέρασαν με επιτυχία το διαγωνισμό <Θαλής» στις 11-11-2017 και συνεχίζουν για την επόμενη φάση (διαγωνισμός «Ευκλείδης») που θα διεξαχθεί το Φεβρουάριο 2018. Σύμφωνα με  πρόχειρη στατιστική επεξεργασία  και κριτήριο το λόγο επιτυχόντες/μαθητικό δυναμικό, το ΒΠΓ κατατάσσεται  Πανελλαδικά  στην πρώτη τετράδα, διεκδικώντας ίσως και την πρώτη θέση, για τον εν λόγω διαγωνισμό. Τους μαθητές Γ Γυμνασίου προετοίμασε ο καθηγητής Μαθηματικών κ. Μπαρτσώκας.

Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΓ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΒΑΡΘΑΛΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΚΟΚΛΑ ΠΕΤΡΑ
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣΚΥΡΚΟΥ ΕΛΕΝΗ
ΓΚΙΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣΛΕΟΝΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
ΓΚΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΛΟΥΠΑΣΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
ΔΟΥΜΑ ΡΩΣΣΑΝΑ ΘΕΟΔΩΡΑΜΙΧΙΩΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΑΡΕΤΗ
ΚΟΛΥΒΑΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΑΡΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΜΠΑΜΠΑΤΣΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΚΟΜΠΟΡΟΖΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣΠΟΛΙΤΗ ΕΥΓΕΝΙΑ ΠΑΝΩΡΑΙΑ
ΡΗΜΑΓΜΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣΣΙΓΑΛΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΨΑΘΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Η επόμενη φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού στα Μαθηματικά «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», στην οποία θα συμμετάσχουν οι επιτυχόντες του “ΘΑΛΗ”, θα γίνει το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018 στις 09.00-12.00 πμ. στο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αναβρύτων, Λεωφ. Κηφισίας 184, Κηφισιά

2.  Β Φάση – Διαγωνισμός “Ευκλείδης”

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που εκδόθηκαν από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, οι μαθητές μας Βασιλείου Κωνσταντίνος, Δούμα Ρωσσάννα και Κομπορόζος Ανδρέας, της Β Γυμνασίου πέρασαν με επιτυχία το Διαγωνισμό “Ευκλείδης” που διεξήχθη την 26-1-2018 μεταξύ των επιτυχόντων της Α΄ φάσης (Διαγωνισμός ¨Θαλής”) και συνεχίζουν για την τρίτη φάση στο διαγωνισμό “Αρχιμήδης”.
Η επόμενη φάση του διαγωνισμού, 35η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» θα γίνει το Σάββατο 3 Μαρτίου 2018 στην Αθήνα, στο κτίριο του Νέου Χημείου, οδός Ναυαρίνου 13Α, μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαρ. Τρικούπη στις 09.00 – 12.00 π.μ.
Επίσης, την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018, στο Αμφιθέατρο Αντωνιάδου του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Πατησίων 76, είσοδος από Αντωνιάδου) και ώρα 12.00 θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητών που θα διακριθούν στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ».

Θερμά Συγχαρητήρια.

ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΠΡΟΣΒΑΣΗ – ΧΑΡΤΗΣ

Ραδιοφωνικός Σταθμός ΒΠΓ. Εκπομπή Μάϊου 2022 για τον ρόλο της μουσικής στον κινηματογράφο