»

Ιαν 10

Επιτυχίες του ΒΠΓ στο Διαγωνισμό Μαθηματικών «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, 8 μαθητές/τριες από τη Β τάξη και 9 μαθητές/τριες από τη Γ τάξη του Βαρβακείου Προτύπου Γυμνασίου (σε σύνολο μαθητικού δυναμικού 96+96=192) πέρασαν με επιτυχία το διαγωνισμό <Θαλής» στις 11-11-2017 και συνεχίζουν για την επόμενη φάση (διαγωνισμός «Ευκλείδης») που θα διεξαχθεί το Φεβρουάριο 2018. Σύμφωνα με  πρόχειρη στατιστική επεξεργασία  και κριτήριο το λόγο επιτυχόντες/μαθητικό δυναμικό, το ΒΠΓ κατατάσσεται  Πανελλαδικά  στην πρώτη τετράδα, διεκδικώντας ίσως και την πρώτη θέση, για τον εν λόγω διαγωνισμό. Τους μαθητές Γ Γυμνασίου προετοίμασε ο καθηγητής Μαθηματικών κ. Μπαρτσώκας.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Η επόμενη φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού στα Μαθηματικά «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», στην οποία θα συμμετάσχουν οι επιτυχόντες του «ΘΑΛΗ», θα γίνει το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018 στις 09.00-12.00 πμ.

Τα Εξεταστικά Κέντρα θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα αμέσως μόλις μας αποσταλούν.

Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΓ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΒΑΡΘΑΛΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΚΟΚΛΑ ΠΕΤΡΑ