Το σχολείο μας πήρε το τρίτο βραβείο στην κατηγορία “Σχολικές εφημερίδες – Γυμνάσια” του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Σχολικής Εφημερίδας με τίτλο «Ψυχής αγώνας άγονος – Αναζητώντας αχτίδες ελπίδας» (εγκεκριμένος από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.). Ο διαγωνισμός αφορούσε στην έκδοση σχολικής εφημερίδας αφιερωμένης στην ψυχική υγεία, ιδιαίτερα των παιδιών και των εφήβων. Οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν ευαισθητοποιήθηκαν σε σχέση με ζητήματα ψυχικής υγείας, εξοικειώθηκαν με τα ποικίλα είδη του δημοσιογραφικού λόγου, δημιούργησαν εικαστικά έργα και ψηφιακά παιχνίδια, και ενδυνάμωσαν δεξιότητες κριτικής σκέψης, δημιουργικότητας και δεξιότητες προσωπικότητας. Μπορείτε να δείτε τις μαθητικές δημιουργίες στην ψηφιακή εφημερίδα: https://schoolpress.sch.gr/foniefivon/. Η τελετή βράβευσης έγινε σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26/4/2024, 9:30π.μ. έως 12:30 μ.μ., στο Πολιτιστικό Κέντρο Κρυονερίου, Δήμου Διονύσου. Το σχολείο μας εκπροσώπησε η καθηγήτρια κ. Στεφανίδη Χρυσούλα και ομάδα μαθητών/τριών μας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Κοντοπίδη Ευαγγελία, Σταυρόπουλος Βασίλειος, Στεφανίδη Χρυσούλα