Την Παρασκευή 17-11-2023 και στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, γιορτάσθηκε η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Η γιορτή περιελάμβανε αποσπάσματα από την ταινία «Χρονικό της Δικτατορίας 1967-1974» του Παντελή Βούλγαρη, τα οποία διάνθιζαν με σχόλια μαθητές από το τμήμα Γ4. Επίσης παραβρέθηκαν και έδωσαν τη δική τους ζωντανή μαρτυρία από τα γεγονότα της 17ης Νοέμβρη 1973, οι απόφοιτοι του Βαρβακείου Κώστας Τσιούφης και Ανδρέας Φρατζέλας (πρωτοετείς φοιτητές το 1973 στο ΕΜΠ και ΑΠΘ αντίστοιχα), οι οποίοι πρωτοστάτησαν στην εξέγερση. Χαιρετισμό επίσης απηύθυνε ο πρόεδρος του Βαρβακείου Ιδρύματος και γραμματέας του Συλλόγου αποφοίτων κ. Τζάνας. Την οργάνωση της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί Γιώργος Ανδρίτσος και Ειρήνη Αρτέμη, την καλλιτεχνική επιμέλεια είχε η Χρύσα Στεφανίδη, ενώ την τεχνική υποστήριξη ο Απόστολος Παπανικολάου.

Παρθέτουμε τα κείμενα από τις παρεμβάσεις των Κώστα Τσιούφη και Ανδρέα Φρατζέλα, καθώς και φωτογραφικά στιγμιότυπα: